domena pl 19zł • serwer www od 99złinfo@hostingfirmowy.pl • 41 241-21-02
Logowanie na konto klienta:
zapomniałe(a)ś hasła?

Informacje ogólne

Jaką domenę wybrać?

Nazwa domeny internetowej będzie miała kluczowe znaczenie dla Twojej strony WWW. Wybór nazwy nie powinien być zatem nieprzemyślany i przypadkowy.

Podstawowymi czynnikami jakie należy uwzględnić przy wyborze nazwy domeny są:

 • nazwa powinna odzwierciedlać treść strony WWW lub nazwę firmy
 • nazwa powinna być łatwa do zapamiętania
 • nazwa powinna być krótka
 • nazwa powinna prosta - bez myślników i polskich znaków

Ludzie zapamiętują nazwę domeny, która łatwo wpada w oko i w ucho. Krótka i łatwa nazwa domeny zostanie zapamiętana jeśli ktoś zobaczy ją gdzieś w Internecie, gazecie lub usłyszy w reklamie radiowej.

Nazwa domeny może kojarzyć się z nazwą firmy (np. microsoft.com), oferowanym produktem jaki firma oferuje (np. hostingfirmowy.pl) lub w przypadku sklepu internetowego nazwa domeny może zawierać nazwę branży (sklepodkurzacze.pl). Nie jest to regułą, zwróć uwagę na nazwy największych serwisów w Internecie allegro.pl (a nie aukcje.pl), google.pl (a nie wyszukiwarka.pl), merlin.pl (a nie ksiegarnia.pl). Nazwa domeny nie powinna zawierać polskich znaków ponieważ ludzie przyzwyczaili się już do ich braku w adresach internetowych.

Poniżej popularne w Polsce końcówki (rozszerzenia) domen:

 • .pl - domena wskazuje na lokalizację serwisu internetowego w Polsce (najczęściej wybierane rozszerzenie)
 • .com - domena międzynarodowa wykorzystywana dla wszystkich rodzajów stron
 • .net - domena międzynarodowa wykorzystywana przez firmy oferujące usługi internetowe
 • .org - domena międzynarodowa przeznaczona dla organizacji, partii, stowarzyszeń itp.
 • .info - domena międzynarodowa przeznaczona dla stron informacyjnych
 • .biz - domena międzynarodowa związana z działalnością biznesową
 • .eu - domena europejska wykorzystywana dla wszystkich rodzajów stron

Można również rejestrować polskie odpowiedniki domen funkcjonalnych np.: .com.pl, .info.pl, .org.pl, itd. oraz domeny regionalne wskazujące na konkretny region lub miasto np. .krakow.pl, .warszawa.pl.

Podczas wyboru nazwy domeny należy wziąć pod uwagę zasięg obszaru geograficznego na jakim firma oferuje swoje usługi - czy jest to zasięg lokalny, krajowy, europejski czy może światowy.

Nie trzeba rejestrować domeny z końcówką .eu dla firmy oferującej usługi remontowe w Kielcach. Lepszym rozwiązaniem będzie zarejestrowanie tej firmy na domenie lokalnej usługi-remontowe.kielce.pl lub na domenie krajowej uslugi-remontowe.pl, remontykielce.pl, itd.

Wiele osób twierdzi, że słowa kluczowe w nazwie domeny pozytywnie wypływają na wysoką pozycję w rankingach wyszukiwarek (np. google.pl), czyli pomagają w pozycjonowaniu stron. Jest to błędne myślenie ponieważ dla Google, czyli najważniejszej wyszukiwarki w Polsce i na świecie występowanie słowa kluczowego w nazwie domeny nie ma żadnego znaczenia. Dlatego należy wybierać nazwy najkorzystniejsze z punktu widzenia marketingu (krótka dźwięczna domena, nazwa firmy, nazwa usług, produktów itd.), a nie pozycjonowania.

Pamiętaj, jeżeli masz pytania dotyczące oferowanych przez nas usług - jesteśmy do dyspozycji na naszym komunikatorze, gadu-gadu: 13872021, poprzez e-mail: info@hostingfirmowy.pl, formularz kontaktowy, telefon: 41 241-21-02.

Szukaj w pomocy

Zagubiony?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji:
tel.: 41 241-21-02
gg: 13872021
e-mail: info@hostingfirmowy.pl
Pytania?
Twoje imię: Twój telefon: Twój e-mail: Twoje pytanie:

HostingFirmowy, to solidny dostawca usług hostingowych. Rzeczowe podejście do tematu oraz elastyczna współpraca; sprawia że firma jest jak najbardziej godna polecenia.
Piotr Twardowski, Barlinek S.A.
www.barlinek.com.pl

Hosting wspaniały, kontakt natychmiastowy, doradztwo precyzyjne i rzeczowe. Czego można chcieć więcej od hostingu ?. Pink Crow poleca !
Hirek Wrona PinkCrow Sp. z o.o.
www.pinkcrow.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług HostingFirmowy.pl.
Od samego początku naszej współpracy nie mieliśmy, żadnych problemów technicznych, i na wszystkie nasze prośby pracownicy Firmy reagują błyskawicznie.
Planujemy długotrwałą współpracę z Firmą Arena Internet, ze względu na Jej profesjonalizm i doświadczenie.
Gorąco polecamy też innym jeszcze nie do końca zdecydowanym.

Piotr Chrzan, Video-Max Sp. z o.o.
www.video-max.com.pl